Rekuperacja polega na wymianie zużytego i brudnego powietrza na świeże. Dzięki takiemu procesowi następuje częściowe odzyskanie ciepła, które zostało wcześniej zgromadzone. Aktualnie jest to jedna z najbardziej oszczędnych metod na utrzymanie świeżego powietrza w całym domu. Dzięki wykorzystaniu rekuperacji możemy cieszyć się świeżym powietrzem przez cały rok, bez wietrzenia i narażania się na ogromną ilość owadów w lecie i chłód w zimie. Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, która w zrównoważony sposób pozwala odzyskiwać ciepło.
Zalety systemu rekuperacji
Dzięki samoistnej wymianie powietrza mamy możliwość stale oddychać świeżym powietrzem. Proces rekuperacji trwa całą dobę i jest uniezależniony od pory roku. Temperatura panująca na zewnątrz nie ma znaczenia dla prawidłowości działania systemu. Latem system schładza powietrza, a zimą ogrzewa. Podczas przetwarzania powietrza system rekuperacji je oczyszcza i pozbawia alergenów, zanieczyszczeń i kurzu. Jest to idealne rozwiązanie dla alergików. Poziom filtracji powietrza będzie zależał od tego, jaki mamy filtr. Dodatkiem może być system antysmogowy, który dodatkowo dokona jonizacji powietrza.
Oprócz oddychania zdrowszym powietrzem, mamy szansę zaoszczędzić na ogrzewaniu. Koszty powinny spaść około 20-40% rocznie. Inwestycja w rekuperację przyniesie efekt w postaci oszczędności dopiero po latach. W pierwszej kolejności odczujemy komfort, wynikający z pozbycia się przeciągów, braku much i komarów oraz lepszej jakości powietrza w naszym domu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić jakość swojego życia, jednocześnie korzystając z nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań.
Jak działa rekuperacja?
Główny element rekuperacji, jest tak zwany rekuperator. Służy on do odzyskiwania ciepła, polegającego na wyciąganiu powietrza jednocześnie w dwóch kierunkach. Strumień zaciągnięty z zewnątrz jest zimny i czysty, natomiast ten z wewnątrz zanieczyszczony i ciepły. Wyciągnięcie powietrza z domu odbywa się poprzez znajdujące się na ścianach i sufitach kratki wentylacyjne. Spotkanie się dwóch różnych strumieni powietrza nie powoduje ich wymieszania. Każdy ze strumieni płynie osobnym kanalikiem. Poprzez kanały wentylacyjne świeże powietrze jest rozprowadzane po całym naszym domu, a brudne zostaje wyciągnięte na zewnątrz.
Rekuperacja to ekologiczne rozwiązanie, zyskujące coraz większą popularność. Nie jesteśmy w stanie nigdy tak wywietrzyć mieszkania, aby powietrze było zupełnie czyste. Oczyszczenie powietrza z zanieczyszczeń i alergenów będzie zbawienne dla osób, które często cierpią na infekcje dróg oddechowych lub mają alergię. Z pewnością zauważymy, że po zainstalowaniu systemu rekuperacji w naszym domu, przestało nam dokuczać ciągłe drapanie i suchość w gardle. W końcu będziemy czerpać przyjemność z oddychania swoim domowym powietrzem. Oprócz właściwości zdrowotnych istotna będzie też oszczędność pieniędzy. W zimie znacznie mniej wydamy na ogrzewanie.
Czy warto założyć system rekuperację?
Założenie systemu rekuperacji jest bardzo korzystną inwestycją. Będzie nam służyć przez długie lata i przynosić tylko i wyłączenie korzyści. Koszty takiej inwestycji zwrócą się z pewnością za kilka lat. Ważnym elementem jest dokonywanie serwisu systemu rekuperacji mniej więcej raz w roku. Należy to robić, jeśli chcemy, aby rekuperacja działała tak jak należy i przynosiła oczekiwane korzyści. Sprawdzenie polega na ocenie prawidłowości kontroli pracy rekuperatora oraz całej instalacji.